18.08.2017

Держава суттєво скоротила виплати при народженні дитини

Тривожність і депресія переходять від батьків до дітей Поштівка

З 1 серпня 2017 року відмінили виплати по догляду за дитиною до досягненням ним трьохрічного віку.

У Мінсоцполітики називають такий крок «оптимізацією соціального захисту сімей з дітьми», оскільки дану допомогу поєднали із виплатами при народженні дитини, повідомляє Поштівка.

Українська Гельсінська спілка з прав людини підрахувала втрати сімей. Так, якщо сім'я отримувала допомогу по догляду в мінімальному розмірі (130 грн в місяць), то втрати складуть майже 5 тисяч гривень за три роки. А якщо допомога надавалася в більшому розмірі, наприклад 500 гривень, то сім'я втратить 18 тисяч гривень.

Юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Щербатюк зазначає, що анонсоване збільшення допомоги при народженні першої дитини можна вважати умовним, оскільки розмір допомоги, яка виплачується відразу, не змінився – це трохи більше 10 тис. гривень. Не збільшується і сума щомісячної допомоги – 860 гривень, продовжили тільки час виплати допомоги – з 2 років до 3 років.

Також варто звернути увагу на затверджений прожитковий мінімум для дітей до 6 років. З 1 липня 2017 року його становить 1 059 гривень, з 1 жовтня 2014 року – 1 102 гривень. З цього виходить, що щомісячна допомога в сумі 860 гривень менше, ніж прожитковий мінімум. Логічно було б зрівняти розмір щомісячної допомоги до прожиткового мінімуму для дитини.

Проте, зважаючи на ту ж таки закордонну практику, соціальні виплати вказаної спрямованості мають бути оптимізовані, можливо, навіть у товарному вигляді. Сьогодні, найбільшу частину видатків бюджету країни складають соціальні виплати для населення, і, якщо подібна тенденція збережеться, – Україні ще довго потрібно буде прямувати до економічної незалежності.

Справедливим є також зауваження експертів щодо необхідності «урізання» виплат також депутатам, міністрам, та іншим представникам законодавчої та виконавчої влади.